Bielsko-Biała – co zobaczyć?

Bielsko-Biała to ponad 200 tysięczne miasto w południowej części województwa śląskiego położone u stóp Beskidu Śląskiego. Miasto powstało w 1951 roku z połączenia miejscowości Bielsko, które należało do historycznego Śląska oraz Białej, leżącej w historycznej Małopolsce. Razem dało to początek ważnej metropolii z silnie rozwijającym się przemysłem, będącym ważnym ośrodkiem polskiej kinematografii. Co dzisiaj warto zobaczyć w Bielsku-Białej? Jakie są jej największe atrakcje turystyczne?

Zamek – perełka Bielsko-Białej
W I połowie XIV wieku książę piastowski Przemysł I Noszak zdecydował się na wzniesienie okazałej murowanej strażnicy na miejscu wcześniejszej drewnianej wartowni Piastów cieszyńskich. Strzegła ona granicy między ksiąstewkach cieszyńskim a oświęcimskim, później polsko-czeskiej, a wreszcie polsko-austriackiej. Wartownia wyposażona została w wieżę, a w środku znajdowały się także budynki mieszkalne. W XV wieku zamek został częściowo zniszczony podczas wojen husyckich; w następnym wieku przebudowany został na rezydencję z powodu tracenia swoich pierwotnych funkcji obronnych. Pierwotnie gotycka budowla została gruntownie przebudowana w XVII wieku za sprawą nowych czterech skrzydeł wokół dziedzińca otoczonego krużgankami. Od XVIII wieku zamkiem zarządza ród Sułkowskich, który odpowiedzialny jest za zmiany XIX-wieczne. Dzisiaj rezydencja pełni funkcję Muzeum Okręgowe przedstawiające długoletnie dzieje Bielska-Białej oraz burzliwą historię samego zamku.

Katedra św. Mikołaja
Kolejnym ważnym zabytkiem w Bielsku-Białej jest katedra św. Mikołaja, której historia sięga XV stulecia. Została ona wzniesiona z inicjatywy Wacława I, księcia cieszyńskiego w miejscu, gdzie wcześniej stał stary drewniany kościółek. W latach 1559-1630 zarząd na świątynią sprawowali protestanci. Burzliwa historia regionu nie oszczędziła katedry, która była wielokrotnie niszczona, a jej wnętrze dewastowane. W efekcie konieczności częstych rewitalizacji, dzisiaj świątynia nosi cechy charakterystyczne wielu stylów, począwszy od oryginalnego gotyku po XX-wieczny modernizm. Jedynym miejscem, który przetrwał nieprzerwanie od średniowiecza jest kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, w której znajduje się cudowny wizerunek Maryi, kopia jasnogórskiej ikony pochodząca z XVII wieku.

Kościół Marcina Lutra
Katedra św. Mikołaja nie jest jedyną ważną i cenną świątynią w mieście. Uwagę warto zwrócić również na Kościół Marcina Lutra należący do parafii ewangelickiej, która została utworzona uroczyście w 1782 roku, kiedy cesarz Józef II Habsburg wydał pakt tolerancyjny dla innowierców. Obecny wygląd kościół zawdzięcza przebudowie, która miała miejsce latach 30’ XIX wieku. Drewniane chóry zastąpiono wówczas murowanymi emporami. Będąc w środku uwagę przykuwa ołtarz główny z 1835 roku, wykonany w formie portyku na kolumnach korynckich wyposażonych w cztery naturalnej wielkości figury ewangelistów. Co ciekawe, nie jest to jedyna luterańska świątynia w mieście: w Bielsku-Białej znajduje się również wybudowany pod koniec XVIII wieku Kościół Zbawiciela, obecnie wykończony w stylu neogotyckim.

Dwór Lipnicki
W 1596 roku Piotr Komorowski wybudował sobie na terenie przyszłego miasta Bielsko-Biała niewielki dworek obronny. Jego zadaniem było strzeżenie granicy polsko-austriackiej, a także ochrona miejscowej ludności przed zbrojnymi napadami rabusiów z Beskidów. W połowie XIX wieku ówczesny właściciel rezydencji, Albrecht Habsburg postanowił znacznie ją rozbudować, upiększyć i otoczyć ją rozległym parkiem. Już wkrótce poczyniono kolejne zmiany: dodano dodatkowe piętro, a także nadano budowli rzut na planie czworokąta. W 1909 roku dobudowano kolejne skrzydło, które zaadaptowano na szkołę średnią. Dzisiaj w pałacu znajduje się siedziba klasztoru Zgromadzenia Córek Bożej Miłości.

A w pogodne dni… trekking w Beskidach!
Południowe krańce Bielska-Białej przylegają do dwóch górskich pasm: do Beskidu Śląskiego od południowego-zachodu oraz do Beskidu Małego od południowego-wschodu. Z miasta wychodzi wiele ciekawych szlaków turystycznych na pobliskie wzniesienia. Szczególnie popularne jest tych kilka z nich, które prowadzą na górę Szyndzielnia (1016 m.n.p.m.), na której znajduje się wieża widokowa oraz schronisko PTTK. Jest to bardzo dostępny szczyt nawet dla osób o słabej kondycji, a to za sprawą kursującej tam kolejki krzesełkowej. Wykorzystywana jest ona także przez rowerzystów specjalizujących się w MTB – na Szyndzielni zorganizowano bowiem kilka tras dla amatorów tego typu rozrywki ekstremalnej. Szyndzielnia oraz pobliski Klimczok oferują piękne panoramy na Bielsko-Białą z góry oraz na inne beskidzkie szczyty.