Czas epidemii – wybierzmy się bezpiecznie na wakacje

Czas trwającej epidemii sprawia, że tegoroczny wypoczynek będzie nieco inny niż dotychczas. Zapoznajmy więc się z wytycznymi czy zaleceniami, będąc w takich oto sytuacjach czy miejscach:

1). Jedzenie w drodze – w tym przypadki należy wiedzieć, że:

a). w trakcie podróży pociągiem powinniśmy pamiętać o tym, że wagony WARS są czasowo nieczynne u nie możemy skorzystać z ich oferty. Kiedy sięgamy po swoje przekąski – przed jedzeniem i po trzeba dokładnie zdezynfekować dłonie.

b). najbezpieczniej jest zabrać ze sobą zdrowe przekąski, kanapki, pokrojone owoce i warzywa. Możemy je spakować do wygodnych pojemników, aby móc w każdym momencie podczas jazdy po nie swobodnie sięgnąć. Unikajmy kupowania jedzenia an stacjach paliw. Zabierzmy też zapas wody butelkowanej, 2 litry na osobę, najlepiej w półlitrowych butelkach.

c). podróżując autem, możemy także zamówić jedzenie na wynos w restauracji i odebrać je osobiście. Za zamówienie zapłacimy wyłącznie online, bez podpisywania odbioru. Jedzenie odbierajmy w rękawiczkach, a po wyjęciu obiadu opakowanie jak najszybciej wyrzućmy do kosza lub jednorazowego worka/reklamówki.

2). Noclegi (kwatery, domki, apartamenty) – należy wiedzieć, że w kameralnych ośrodkach z reguły przebywa mniej osób niż w dużych hotelach. Dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, aby kilkuosobowa rodzina, która na co dzień mieszka w jednym domu, czuła się bezpiecznie w wynajętym apartamencie. Warto wiedzieć, że Główny Inspektor Sanitarny wprowadził wytyczne, do których muszą stosować się pracownicy takich obiektów. Dotyczą one między innymi dezynfekcji i czyszczenia pomieszczeń. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności. Dlatego też pamiętajmy o codziennym wietrzeniu pokoju. Ograniczmy do minimum czas przebywania w recepcji, rozmowy z właścicielem lub personelem obiektu. Po każdym powrocie do pokoju dokładnie umyjmy ręce wodą z mydłem, a klamki przetrzyjmy jednorazową chusteczką antybakteryjną. Nie wycierajmy nieumytych rąk w czyste ręczniki. Pamiętajmy, że obowiązuje zakaz używania hotelowych suszarek w łazienkach. Ponadto warto dodać, że kiedy korzystamy ze sprzętu w obiekcie, na przykład rowerów, wtedy przed każdym użyciem zdezynfekujmy te części, których będziemy dotykać.

5 sposobów na podróżowanie za małe pieniądze

3). Podróż pociągiem lub autem:

a). kiedy podróżujemy pociągiem bilet najbezpieczniej kupimy online. Pamiętajmy o tym, aby w czasie wsiadania zachować odstęp od współpasażerów – około 2 metry. Poczekajmy na automatyczne otwarcie drzwi. Pasażerowie powinni zajmować co drugie miejsce siedzące. Jeśli podczas podróży musimy nacisnąć klamkę lub przycisk (na przykład w toalecie), użyjmy łokcia. Kiedy usiądziemy, zdezynfekujmy chusteczką antybakteryjną stolik, podłokietniki. Potem starajmy się nie dotykać przycisków na przykład regulacji światła, nawiewu. Ponadto w trakcie podróży jak najmniej rozmawiajmy przez telefon, nie przeglądajmy internetu – ekrany to siedlisko wirusów. Postarajmy się też nie dotykać rękami włosów, twarzy.

b). prywatny samochód to obecnie najbezpieczniejszy sposób przemieszczania się. Mimo to pamiętajmy, żeby regularnie dezynfekować miejsca, których najczęściej dotykamy – kierownicę, klamki, przyciski, dźwignię zmiany biegów i hamulca ręcznego. Przydadzą się nam jednorazowe chusteczki antybakteryjne i jednorazowe rękawiczki. W dłuższej podróży bardzo istotna jest sprawnie działająca klimatyzacja. Komfort i bezpieczeństwo podniesie filtr kabinowy, który zatrzymuje małe i duże cząstki smogu, ogranicza przenikanie bakterii, wirusów, pyłków i grzybów oraz kurzu i mikroplastiku. Znów kiedy podróżuje z nami osoba spoza rodziny, zadbajmy, aby w trakcie jazdy miała rękawiczki i maseczkę. Dobrze, aby usiadła z tyłu, od strony pasażera. Unikajmy postojów. Jeśli musimy wyjść z auta, pamiętajmy wtedy o maseczce. Tankując, włóżmy jednorazowe rękawiczki. Tankujmy do pełna, aby jak najrzadziej zajeżdżać na stacje paliw. Starajmy się zawsze płacić bezgotówkowo.

Ponadto warto dodać generalnie, abyśmy nie zapomnieli o noszeniu maseczek w miejscach publicznych.