Magia polskich miejscowości – Nagłowice

Ta niewielka wieś jest doskonale znana miłośnikom literatury oraz tym, którzy w czasie swych wędrówek po Polsce szukają ciekawych atrakcji.

Nagłowice to jedna z ciekawszych miejscowości na terenie województwa świętokrzyskiego, która może się pochwalić malowniczą okolicą oraz tak znanym mieszkańcem, jakim był Mikołaj Rej.

Dlaczego Nagłowice mogą być tak atrakcyjnym celem niejednej wycieczki?

Nagłowice to przede wszystkim piękna okolica. Miejscowość ta położona jest na Płaskowyżu Jędrzejowskim – obszarze o charakterze rolniczym, którego najważniejszym ośrodkiem miejskim jest Jędrzejów.

Nagłowice jest chętnie odwiedzane przez tych turystów, dla których ciekawym doświadczeniem są wycieczki śladem polskiej historii. Miejscowość ta może się pochwalić ciekawą i długą przeszłością, a w jej dziejach nie brak ciekawych wydarzeń. Wiadomo, że Nagłowice istniały już w XIII wieku, gdyż z tego okresu pochodzą pierwsze historyczne wzmianki na ich temat. W początkach XV wieku Nagłowice stały się własnością Rejów. W gronie najważniejszych właścicieli wsi z tego rodu znajduje się Piotr Rej, który przekazał Nagłowice swemu bratankowi – Mikołajowi. Już w 1545 roku Mikołaj Rej występuje w dokumentach jako właściciel tej miejscowości. Dla poety Nagłowice stały się ważnym majątkiem, który zresztą starał się konsekwentnie powiększać. Wiadomo, że nabył on sporo wsi w okolicy i włączył je do swej posiadłości. Po śmierci Mikołaja majątek ten przejęli jego synowie, jednak w dokumentach brak dokładniej informacji na temat tego, jak długo Nagłowice utrzymały się w ich rękach. Kolejna rodzina, o której pisze się w dokumentach jako o właścicielach Nagłowic, to rodzina Walewskich. Od 1784 roku to oni urzędowali w Nagłowicach, oni też zbudowali tutejszy dwór i założyli w jego sąsiedztwie piękny park, które to miejsca są dziś tak chętnie odwiedzane przez turystów urządzających wycieczki krajoznawcze po tej części województwa świętokrzyskiego

. Co warto o nich wiedzieć? Dwór Walewskich to ciekawy zabytek z drugiej połowy XIX wieku, we wnętrzu którego mieści się obecnie Muzeum Mikołaja Reja. Pięknie prezentuje się również park angielski, którego historia zaczyna się na przełomie XVII i XVIII wieku. Na jego terenie można ujrzeć kilka wiekowych dębów, wiązy, modrzewie oraz wyjątkowo ciekawe perukowce podolskie.

Więcej artykułów o interesujących miejscach i celach podróżniczych znajdziesz w serwisie www.nakoncuswiata.pl.