Co warto zobaczyć w Skandynawii?

Skandynawia to region północnej Europy, który obejmuje kraje takie jak Norwegia, Szwecja, Dania i część krajów nordyckich takie jak Islandia, Finlandia, Wyspy Alandzkie, Wyspy Owcze. Skandynawia to region północnej Europy, który zachwyca turystów nietypową aurą natury, krajobrazami i historią jaką mało kto ją zna.

A więc co warto zobaczyć w Skandynawii?

1. Stare Miasto Sztokholmu czyli Gamla Stan

Galma Stan to najstarsza część Sztokholmu. Miasto należące do najpiękniejszych miast w Skandynawii, której znajdują się piękne kolorowe kamienice. W katedrach odbywają się śluby  jak i koronacje szwedzkiej rodziny królewskiej. Dzięki informacjom ze strony www.turystykainfo.pl udało nam się przygotować nieco dłuższy fragment ciekawostek o tym miejscu.

W Gamla Stan warto zobaczyć :

  • Muzeum Nobla, poświęcone słynnej nagrodzie, jej twórcy Alfredowi Noblowi jak i laureatom takich jak Maria Skłodowska Curie. Koszt ceny biletu wstępu to normalny 120 SEK czyli to około 60 złotych, ulgowy 80 SEK, czyli około 40 złotych. Zwiedzać można od września do maja w poniedziałki, wtorki, środy, soboty, a od czerwca do lipca codziennie od godziny 9-20.
  • Restauracja Den Gyldene Freden, jedna z najstarszych restauracji w Europie, która działa od 1722 roku. W restauracji znajduje się pełno antyków. i jest wpisana na listę rekordów Guinnessa jako najstarsza restauracja świata, która w ogóle się nie zmieniła od czasu otwarcia.
  • Dom rycerski jest to najpiękniejszy pałac z XVII wieku, który znajduje się na północno zachodnim rogu wyspy Stadsholmen. Kiedyś służył jako siedziba zgromadzeń szwedzkich arystokracji.

2. Droga Trolli

To atrakcja Norwegii, która znajduje się na stromym zboczu doliny Isterdalen, droga położona na południu od Andalsnes. Zachwyca piękną panoramą, która się ciągnie całą doliną. Trasą można przejść od połowy maja do połowy września. Trasa została otwarta 31 lipca 1936 roku przez króla Haakona VII, który nadał jej nazwę Trollstigveien.

3. Rysunki naskalne w Alta

Rysunki zostały wykryte na skałach Alta Fiordu, gdzie zostały namalowane łosie, niedźwiedzie, renifery, ryby. Zostały narysowane prymitywnymi narzędziami, rysunki z najstarszych pochodzą z ponad 6 tysięcy lat temu.

4.Fiord Geiranger

To miejsce w porze letniej odwiedza tysiące turystów, jego położenie, strome zbocza, wodospady, klimat to wszystko główne spojrzenie na piękne widoki. Późne popołudnie to najlepsza pora odwiedzin tego miejsca, gdzie nie ma takiego w tłoku.

Skandynawia to z pewnością kojarzy nam się z wzornictwem, gdzie Dania to meble a Szwajcaria IKEA  a zatem Norwegia to szkło. Czyli sam design, ale to nie wszystko co znajduje się w Skandynawii ona zachwyca wieloma innymi pięknymi krajobrazami czy dolinami. Warto więc zwiedzić Skandynawię ze względu na malownicze widoki.