Wizyta w podkrakowskich Imbramowicach może się okazać nie lada gratką dla każdego miłośnika historii i sztuki sakralnej. Głównym celem wycieczki do tej miejscowości jest zabytkowy zespół klasztorny, którym od początku XIII wieku zajmują się Norbertanki. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?
Klasztor Norbertanek – to warto wiedzieć
Imbramowice to jedna z najstarszych wsi w dolinie Dłubni. Wiadomo, że w XII wieku należała ona do Bożogrobców z Miechowa, jednak już w XIII wieku pieczę nad wsią przejęły Norbertanki. Ich klasztor, ufundowany przez Iwo Odrowąża, do dziś przyciąga uwagę zaglądających tu turystów. I choć obecne budynki klasztorne pochodzą z XVIII wieku, wciąż można tu ujrzeć wiele cennych dzieł sztuki sakralnej.
Co warto wiedzieć na temat tego klasztoru?
Klasztor w Imbramowicach jest jednym z dwóch klasztorów Norbertanek, jakie istnieją obecnie na ziemiach polskich. Wiadomo, że pierwotnie na terenie klasztoru dominowała zabudowa drewniano-murowana, którą z czasem wyparła zabudowa murowana. To, co możemy oglądać dziś na terenie klasztoru, to efekt wielkiej odbudowy, jaką przeprowadzono tu po wielkim pożarze w 1710 roku. Zespół klasztorny to klasztor, kościół oraz ogród przyklasztorny. Ciekawie prezentują się też budynki kapelani oraz budynek dawnej szkoły klasztornej.
Większość turystów odwiedzających to miejsce swą uwagę skupia na kościele św. Piotra i św. Pawła. Świątynia ta powstała w latach 1711-1721. Projekt tej świątyni jest dziełem Kacpra Bażanki – znanego polskiego architekta, z którego twórczością można się spotkać w wielu zakątkach Polski. Kacper Bażanka zadecydował też o tym, w jaki sposób wykończone zostało wnętrze przyklasztornego kościoła. W prezbiterium warto zwrócić uwagę na sklepienie, ozdobione polichromią przedstawiającą Matkę Boską i Ducha Świętego. Na sklepieniu znalazło się też miejsce na medaliony z wizerunkami świętych. Sklepienie nawy zostało z kolei ozdobione malowidłami, które prezentują tzw. program norbertański. W ołtarzu głównym znajdują się dwa ważne obrazy.
Jeden z nich przedstawia Chrystusa Dobrego Pasterza, drugi – Chrystusa Bolesnego. To właśnie ten obraz jest głównym przedmiotem kultu, dzięki niemu też stały się Imbramowice regionalnym Sanktuarium Męki Pańskiej.
Więcej artykułów o atrakcjach turystycznych z Krakowa i okolic znajdziesz w serwisie https://www.region24.pl/.
Warto przeczytać
Jak wybrać dobry nocleg na Śląsku?
Atrakcje turystyczne Sianożęt i okolic
4 ciekawe miejsca na urlop nad polskim morzem (mniej znane turystom)