Najgorętsze miasta do zwiedzania

Upalna pogoda jest wrogiem produktywności. To, co mogło by być wspaniałym dniem na świeżym powietrzu, zamienia się w nieustanną walkę o uniknięcie światła słonecznego. Spieszymy do mieszkania, podkręcamy klimatyzację i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby niekończący się upał nie dotarł do chłodnego pomieszczenia.

Są jednak miejsca turystyczne na ziemi, gdzie ekstremalne upały nie są tylko jednorazowym wydarzeniem, ale regularnym zjawiskiem. Jeśli nie jesteś fanem upału, zanotuj te 5 miejsc na swojej liście „nie podróżuj”. Jeśli jednak lubisz bardzo gorące miejsca, koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami na temat postępowania podczas zwiedzania w upale.

1. Miasto Jazan, Arabia Saudyjska

Jazan City to port na saudyjskim wybrzeżu Morza Czerwonego i w przeciwieństwie do wielu innych miast, miejsce jest zamieszkiwane przez mniej niż 2 miliony ludzi. To niezwykle gorące miasto osiąga absurdalne temperatury latem, oraz całoroczne upały sprawiają, że jest jednym z najbardziej gorących miast na świecie.

2. Bangkok, Tajlandia

Chociaż Bangkok nie doświadcza najbardziej ekstremalnych temperatur latem, jest najgorętszym miastem na świecie, jeśli chodzi o całoroczne intensywne upały. Temperatury w stolicy Tajlandii rutynowo przekraczają 40C w ciągu dnia, a w nocy utrzymują się na podobnym poziomie.Notoryczny smog w Bangkoku jest również problemem dla tych, którzy mają awersję do upałów. Zanieczyszczenie powietrza w Bangkoku sprawia, że gorące powietrze jest zatrzymywane w centrum miasta, co powoduje wilgoć i upał w ciągu dnia.

3. Las Vegas, Nevada

Położone na środku jałowej pustyni w Nevadzie, Las Vegas doświadcza ekstremalnych temperatur jak żadne inne miasto w USA. Letnie temperatury w ciągu dnia często osiągają 40°C, a czasami nawet więcej, a pustynny upał stanowi problem dla nieprzygotowanych turystów i uczestników imprez.

Chociaż Las Vegas nie jest najgorętszym miastem Ameryki Północnej, znajduje się bardzo blisko najgorętszego miejsca na całej półkuli zachodniej: Doliny Śmierci w Kalifornii. W 1911 roku mierniki temperatury w parku zanotowały w ciągu dnia temperaturę 134°F (56,7C) – tylko o jeden stopień mniej niż wynosi rekord świata.

4. Hongkong, Chiny

Hongkong nie jest najgorętszym miastem na świecie. Prawdę mówiąc, nie znalazłby się nawet w pierwszej dziesiątce listy najgorętszych miejsc na świecie. Jednak w połączeniu z legendarną wilgotnością powietrza, to tropikalne miasto w stylu sauny jest jednym z najbardziej ekstremalnych i niewygodnych na świecie, szczególnie podczas wilgotnej pory roku.

Jak bardzo jest źle? Na tyle źle, że mieszkańcy Hongkongu opracowali specjalne ścieżki do każdego możliwego celu, z których każda jest zaprojektowana tak, aby podążać przez jak najwięcej klimatyzowanych centrów handlowych. Podczas gdy temperatury w ciągu dnia oscylują wokół 30°C, w tym ultra-wilgotnym chińskim megamieście można poczuć się bardziej jak w łaźni parowej, niż jak w międzynarodowej metropolii.

5. Mexicali, Meksyk

Baja California jest domem dla naprawdę ekstremalnych temperatur, a Mexicali jest miastem, które znajduje się w centrum tego wszystkiego. Ta licząca ponad milion mieszkańców metropolia osiąga 40°C w wiele letnich dniach, a okresy upałów podnoszą temperaturę znacznie powyżej poziomu, który większość mieszkańców uznałaby za komfortowy.

Ze względu na swoje śródlądowe położenie w stylu pustyni, Mexicali notuje jedne z najgorętszych temperatur odnotowanych w Baja California. Podczas gdy Los Angeles, San Diego i inne główne skupiska ludności wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej cieszą się całorocznym ciepłem, położenie Mexicali w głębi lądu sprawia, że Ocean Spokojny nie reguluje temperatury.