Nysa: co warto zobaczyć?

nysa

Nysa, dawniej nazywana „śląskim Rzymem”, jest jednym z ciekawszych miast na terenie województwa śląskiego. Choć miasto to znajduje się w granicach województwa opolskiego, historycznie związane jest z Dolnym Śląskiem. Przez wieki Nysą władali wrocławscy biskupi, po nich też zachowało się tu sporo pamiątek. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po tym mieście? Jakim zabytkom warto poświęcić tu nieco więcej uwagi?

Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków tego miasta jest kościół św. Jakuba – potężna, gotycka świątynia, która skutecznie przyciąga uwagę swa wolnostojącą dzwonnicą oraz piękną fasadą. W przestronnym wnętrzu tej świątyni na zwiedzających czekają cenne dzieła sztuki. Pięknie prezentuje się ołtarz główny, czyli późnogotycki tryptyk z początku XVI stulecia, wielkie wrażenie robią też renesansowe nagrobki wrocławskich biskupów.

W czasie wycieczki po Nysie warto też wybrać się do dawnej rezydencji biskupiej, dziś z powodzeniem wykorzystywanej jako siedziba muzeum. W niewielkiej odległości od rynku czeka z kolei kolejny skarb sztuki sakralnej. To barokowy kościół św. Piotra i św. Pawła, który powstał w pierwszej połowie XVIII wieku dla bożogrobców. Ponieważ we wnętrzu tej świątyni można ujrzeć piękne malowidła iluzjonistyczne, chętnych na jej zwiedzenie nie brakuje.

Fantastyczne atrakcje ze Śląska przedstawia również https://www.wklobucku.pl. Wstąp i sprawdź, gdzie najlepiej wybrać się na śląski urlop.

Nysa to również takie atrakcje, jak Piękna Studnia czy ratusz, którego wieża jest z powodzeniem wykorzystywana jako punkt widokowy. To również pozostałości średniowiecznych umocnień miejskich oraz liczne obiekty wchodzące dawniej w skład nyskiej twierdzy. Wszystkie te zabytki sprawiają, iż Nysa jest miastem wyjątkowo ciekawym dla turystów, a wycieczki po jej terenie są dla wielu osób rewelacyjną przygodą.