Smolnik nad Sanem – odwiedź Bieszczady i spędź tam trochę czasu

Bieszczady to magiczne góry, które przyciągają i miłośników pieszych wędrówek, i tych, którzy fascynują się historią. Ciekawych miejsc, które warto odwiedzić w tej części kraju, jest sporo. Gdzie warto się wybrać? Do Smolnika nad Sanem, na terenie którego czeka jeden z najcenniejszych zabytków w Bieszczadach.

Co warto wiedzieć o bieszczadzkim Smolniku nad Sanem?

Wielkim walorem Smolnika nad Sanem jest jego położenie w pobliżu Lutowisk. Ta miejscowość od lat świetnie radzi sobie jako letnisko, zatem tanie noclegi na jej terenie można znaleźć bez większych problemów. Kto znajdzie tu dla siebie miejsce, ten będzie mógł urządzać i górskie, i historyczne wycieczki. W ich trakcie koniecznie trzeba zajrzeć do Smolnika, mogącego się pochwalić cennym zabytkiem drewnianej architektury. Jest nim bojkowska cerkiew Św. Michała Archanioła z 1791 roku, która może się pochwalić i piękną formą, i wpisem na listę UNESCO. Czym zasłużyła ona sobie na takie wyróżnienie?

O wyjątkowości cerkwi w Smolniku decyduje jej forma

Jest to jedna z nielicznych cerkwi bojkowskich, jakie przetrwały na ziemiach polskich, a dodatkowym jej walorem jest to, iż reprezentuje ona tzw. archaiczny styl prosty. Jest to świątynia trójdzielna, orientowana, pokryta charakterystycznym dachem czterospadowym. Dawniej takich cerkwi było w Bieszczadach sporo, dziś podobną formą mogą się już pochwalić nieliczne obiekty, m.in. cerkiew w Liskowatem oraz cerkiew z Grąziowej, która dziś jest jednym z cenniejszych zabytków na terenie sanockiego parku etnograficznego.

Niestety, znaczna część dawnego wyposażenia nie przetrwała do naszych czasów, mimo to warto zajrzeć do wnętrza tej budowli. Wciąż jeszcze można tu dojrzeć ślady XVIII-wiecznej polichromii oraz nacieszyć się wyjątkową magią tego miejsca.

źródło: tarnica.pl – ciekawe artykuł o Bieszczadach