Z wizytą w chorwackim Nin – skąd popularność tego miejsca?

Być może Nin nie należy do najsłynniejszych miejscowości, jakimi może się pochwalić Dalmacja, jednak ze względu na swą historię i cenne zabytki zasługuje na uwagę. Bliskość Zadaru oraz położenie nad spokojną zatoką mogą się okazać czynnikami, dzięki którym turyści docenią i to miejsce.

Dlaczego warto odwiedzić Nin? Jakie atrakcje można spotkać w czasie wycieczki po jego terenie?

Bogactwem tej miejscowości są lecznicze błota, których wyjątkową moc dostrzeżono już w czasach rzymskich. Są one do dziś z powodzeniem stosowane w walce z licznymi dolegliwościami, m. in. z reumatyzmem oraz chorobami skóry. Fakt, że już przed wiekami zauważono potencjał miejscowości, miał ogromny wpływ na jej dalszy rozwój. W efekcie Nin może pochwalić się cennymi pamiątkami o ogromnej wartości historycznej.

Zachwycić mogą już bramy oraz mosty, które prowadzą na teren starego miasta. W jego centrum wyróżniają się zabytki sakralne. Za najcenniejszą pamiątkę z dawnych czasów uchodzi tu kościół Świętego Krzyża, którego historia sięga IX wieku. Ciekawym obiektem, szczególnie dla miłośników sztuki sakralnej, może się też okazać kościół św. Anzelma. Jest on znany przede wszystkim ze skarbca, w którym ukryto wiele cennych sprzętów liturgicznych oraz gotyckiej rzeźby, którą można ujrzeć w ołtarzu głównym. Wielką wartość historyczną ma również niewielki kościółek św. Mikołaja z XI wieku, który może zachwycić swą ciekawą, przedromańską architekturą i ośmiokątną wieżą ozdobioną blankami.

W czasie wycieczki po starym mieście Nin warto też odwiedzić jego muzea

Dla miłośników historii wielką atrakcją jest wizyta w tutejszym Muzeum Archeologicznym. Nową atrakcją na terenie miasta jest Muzeum Soli, dzięki którym można zapoznać się z procesem pozyskiwania soli morskiej metodą odparowania. Działające soliny można zresztą ujrzeć w pobliżu miasteczka, a zapotrzebowanie na sól morską sprawia, że ich pracownicy na nudę nie mogą narzekać.

Więcej publikacji o najbardziej interesujących turystycznie miastach Europy, znajdziesz w serwisie https://www.morzegory.pl/.

Nin jest bez wątpienia atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii. Ze względu na swą przeszłość jest jednym z najciekawszych miejsc, jakimi może oczarować Dalmacja. Tutejsze muzea i zabytki, choć słabo znane, z pewnością zasługują na uwagę. Być może najnowsza atrakcja, jaką jest Muzeum Soli, pomoże w promocji miasteczka i sprawi, że i ono stanie się obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Dalmacji.