Podróż służbowa – jak na niej nie stracić?

Wiele osób, wybierając się w podróż służbową, nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że nie musi być ona korzystna. Wiąże się oczywiście z zarobkiem, ale jednocześnie także z wydatkiem, który może być szczególnie nieprzyjemny, gdy okaże się, że przewyższa plusy. Jak więc nie stracić na podróży służbowej?
Przygotuj pieniądze
Wszystko zależy od tego, jak pracodawca przewidział całą podróż. Jeśli jest to podróż zagraniczna i będziesz potrzebował dodatkowej gotówki, musisz wiedzieć, jak sobie z tym poradzić. Przeanalizuj kursy wymiany walut. Wymień euro na franki lub na inną walutę jak najkorzystniej. Najważniejsze to wiedzieć skąd wziąć pieniądze. Czasami bardziej opłaca się wypłacić je w stacjonarnym kantorze przed wyjazdem. Czasami, zwłaszcza gdy wyjazdów jest wiele, posiadać konto wielowalutowe.
Zadbaj o nocleg
Nocleg to niezwykle istotna kwestia w trakcie podróży służbowej. Nie tylko jest on najbardziej kłopotliwy, ale i najdroższy. Jeśli pracodawca zwróci Ci za niego, nie musisz wybierać opcji ekonomicznej. Jeśli jednak tak nie będzie, a dostaniesz zryczałtowaną kwotę, poszukaj czegoś tańszego. Aby zaoszczędzić wybierz popularne aplikacje, które pozwalają Ci na zarezerwowanie mieszkania na kilka dni od osób prywatnych. Może okazać się, że pozwoli Ci to na znaczne oszczędności.
Nie wydawaj
Wydawanie na różnego rodzaju zachcianki nie jest dobre. Tym bardziej, jeśli robisz to podczas podróży służbowej, zwłaszcza za granicą. Pamiętaj, by rozsądnie wydawać pieniądze, nawet jeśli pracodawca ma zamiar zwrócić Ci za wszystko. Nie wie on bowiem, jak wiele rzeczy zrobisz i które miejsca odwiedzisz, więc lepiej pozostać przy rozsądnym minimum. Wydawanie pozostaw na wakacje, gdy budżet będzie zupełnie inny.
Jedź oszczędniej
Jazda w podróż służbową może być opłacana przez pracodawcę lub zryczałtowana. Zwłaszcza w tym drugim wariancie, szukaj tańszych środków lokomocji. Nie zawsze opłaca się wszędzie jechać własnym samochodem. Czasami lepiej zrobisz, jeśli wybierzesz się gdzieś pociągiem. Sprawdź wszystkie możliwości i płać mniej, a więc więcej zarabiaj.