Norwegia dla ciekawych – Tønsberg

Jest jednym z najstarszych miast, jakimi może się pochwalić Norwegia, a wycieczki po jego terenie będą dla każdego z nas wyjątkową podróżą w czasie. Tønsberg ma się czym pochwalić, a jego atrakcje mogą oczarować nawet tych najbardziej wymagających podróżników. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Z kart historii – Tønsberg i jego dzieje

Tønsberg wspominany jest już w źródłach z IX wieku. Norweskie sagi łączą to miasto z losami króla Haralda Pięknowłosego oraz z bitwą pod Hafrsfjord, którą stoczono w 872 roku. Wiadomo, że Tønsberg przez pewien czas służył jako królewska siedziba, dzięki czemu w dziejach Norwegii odegrał dość istotną rolę. W XIII wieku istniał tu potężny zamek, a samo miasto do XVI stulecia świetnie rozwijało się jako ośrodek handlowy.

Z czasem zaczęło się tu rozwijać wielorybnictwo, dzięki czemu to właśnie tu, w Tønsbergu, powstał pierwszy na świecie statek, wyposażony w działko harpunowe. Dziś w lokalnej gospodarce rolę istotną zaczyna też spełniać turystyka, a że ciekawych zabytków w tym mieście nie brakuje, chętnych na zwiedzenie Tønsbergu nie brakuje. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po tym mieście?

Tønsberg i jego skarby

Tønsberg to ciekawy cel dla każdego miłośnika historii. Nie lada gratką jest tutejsze Muzeum Ludowe, w którym można zobaczyć ciekawe znaleziska archeologiczne oraz liczne eksponaty, które przypominają o miejscowej tradycji wielorybniczej. Ważnym punktem w programie wycieczki po tym mieście jest też wieża zamkowa, górująca nad pozostałościami XIII-wiecznego zamku.

Mimo sporych zniszczeń, do dziś widoczne są mury obronne tej budowli oraz ruiny kościoła św. Mikołaja, którego budowę rozpoczęto pod koniec XII stulecia. Kurhany wikingów, pozostałości zespołu klasztornego św. Olafa – oto kolejne atrakcje, na które w trakcie wycieczki po tym mieście warto zwrócić uwagę.

Więcej artykułów o interesujących atrakcjach turystycznych z całego świata, znajdziesz w serwisie www.opodrozach.pl.